DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI W PRZEDSZKOLU

Zaraz się poznamy i przy muzyce ręce sobie podamy… W Dniu Życzliwości czterolatki rozpoczynały zajęcia dydaktyczne piosenką  „Spacer po dywanie” oraz tańcem  „Nie chcę cię”. Ekoludkom nauczycielki przedstawiły teatrzyk „Zaczarowany flet”, akcentując dobre zachowanie i jednocześnie odwoływały się do różnych sytuacji przedszkolnych żeby dzieci mogły uporządkować wiedzę na temat właściwych zachowań. Bawiąc się układanką  opowiadały kolegom, z czym kojarzą „uśmiech”, który później przyklejały sobie nawzajem, używając grzecznościowych słów oraz wykonały pracę grupową „Moje wielkie serce”. Mądre Jagódki zaśpiewały piosenkę o   magicznych słowach: proszę, przepraszam i dziękuję, a wesołe „Żuczki” powiedziały wiersz pt. Grzeczne słówka, a „Wiewióreczki” i „Sówki” wiersz „Czerwone serduszko mam”.  Atrakcją spotkania był Miś, który z uśmiechem, czule tulił się do wszystkich dzieci.  Czterolatki życzliwie go obejmowały, bo jak stwierdziły,  że wszyscy potrzebujemy być kochani. Wspólna zabawa w „Mam chusteczkę haftowaną”, „Mam serduszko czerwone” upewniła prowadzące nauczycielki B. Rusak i E. Stefanowską, Anne Konopacka i Marlenę Lejk, że dzieci są uprzejme i życzliwe wobec kolegów i pań. Podsumowaniem zajęć był wspólny taniec z Paniami.

Dzień Życzliwości był okazją do zorganizowania również przez panie z grupy „Tygrysków” i „Muchomorów” konkursu międzygrupowego na temat kulturalnego zachowania.

Celem przeprowadzenia konkursu było zachęcenie dzieci do okazywania dobroci innym, koleżeństwa i uprzejmości, a przede wszystkim kulturalnego odnoszenia się do rówieśników i dorosłych. Na początku „Tygryski” i „Muchomorki” wysłuchały opowiadania pt. „Pani Życzliwa”. Następnie każda drużyna odpowiadała na zadawane przez nauczycielki pytania. Kolejnymi zadaniami postawionymi dzieciom było segregowanie obrazków ze złym i dobrym zachowaniem oraz rozwiązywanie zagadek – dzięki temu, przedszkolaki przypomniały sobie trzy czarodziejskie słowa: proszę, przepraszam, dziękuję.

Punktem kulminacyjnym tego dnia było dzielenie się życzliwością na spacerze w okolicy przedszkola. Dzieci razem z życzeniami „miłego dnia”, rozdawały przechodniom czerwone serduszka z sentencjami o życzliwości, a przechodnie odwdzięczali się w zamian uśmiechem bądź zwykłym przytuleniem.

Taki dzień jak ten przypomina wszystkim, że warto się zatrzymać i uczynić drobny gest życzliwości w stronę drugiego człowieka poprzez ciepły uśmiech, miłe słowo, czy przyjazne nastawienie.